środa, 23 listopada 2011

Leczyć - ale jak?

Wiadomym jest, że obecnie najważniejszą dla mnie sprawą jest „naprawienie” kręgosłupa, ponieważ bez stabilnej podpory nic nie utrzyma odpowiedniego pionu (czy poziomu?). Zatem skupiłem się na poszukiwaniu metod leczenie dyskopatii i chorób z nią związanych. Na pierwszy plan wychodzi:
Rehabilitacja ruchowa - usprawnianie osób z dysfunkcją narządu ruchu. Specjalista z zakresu rehabilitacji ruchowej - fizjoterapeuta - stosuje w procesie usprawniania metody fizjoterapii (Wikipedia – wolna encyklopedia).
Częściowo przedstawiłem tę metodę w poprzednim poście. Dodam jeszcze, że:
Polska Szkoła Rehabilitacji zaproponowała tzw. model rehabilitacji, na który składa się:

  • Powszechność - każdy ma prawo do rehabilitacji, niezależnie od rozpoznania, wieku i rokowania.
  • Wczesność (zapoczątkowania) - powinna być rozpoczęta jak najwcześniej.
  • Kompleksowość - działanie prowadzone przez zespół specjalistów kierowane na wszystkie sfery pacjenta (fizyczne, psychiczne, duchowe, zachowania społeczne itd.) przy użyciu wielu terapii i technik.
  • Ciągłość - rehabilitacja jest procesem ciągłym, rozpoczęty proces rehabilitacji jest kontynuowany do zakończenia (Wikipedia – wolna encyklopedia).
Metodę tą stosowałem już dwukrotnie i obecnie rozpoczynam trzeci raz. Dotychczas przynosiła mi ona skuteczną poprawę, uśmierzając ból i usprawniając ruchowo. Przyznaję, że jest to skuteczna metoda leczenia tego typu schorzeń i zdecydowanie ją polecam. Oczywiście sam z niej będę korzystał przy każdej możliwej okazji.

Drugim sposobem leczenia jest: 
masaż leczniczy - masaż polegający na wykorzystywaniu dotyku w celu wywołania uczucia odprężenia i dobrego samopoczucia. Istnieje wiele technik tego masażu, wszystkie jednak polegają na stosowaniu systematycznych ruchów nacierania, głaskania, uciskania, ugniatania lub mocnego oklepywania skóry, mięśni lub stawów.(...) Stosuje się go dla złagodzenia sztywności, napięcia i bólu mięśni (...), migrenowego i napięciowego bólu głowy oraz bólu lędźwiowo-krzyżowego, dla ogólnego odprężenia, dla przezwyciężenia stresu. (...) Zwykle masaż leczniczy polega na rozluźnianiu mięśni oraz łagodzeniu napięcia psychicznego, a to przynosi ulgę i uczucie odprężenia. Ten rodzaj masażu zwiększa dopływ krwi do masowanego miejsca, co przyspiesza proces leczenia (Wikipedia – wolna encyklopedia)
Postaram się jeszcze przybliżyć tę metodę i spróbować jej w praktyce. Dotychczas nie miałem okazji korzystać z tego typu zabiegów i nie wiem jaki przynoszą skutek. Według dostępnej mi wiedzy obie w/w metody można ze sobą łączyć. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz